Zapobieganie awariom skrzyni biegów – co należy wziąć pod uwagę
W naszym kraju zdecydowana większość pojazdów posiada manualne skrzynie biegów. Jeśli się dba o tę część samochodu, to posłuży nam ona bardzo długo i będzie działać sprawnie. Aby tak było trzeba szybko reagować na wszelkie oznaki psucia się tego mechanizmu. Jeśli nie zadziałamy na czas, możemy wpaść w spore kłopoty i kosztowne naprawy lub całkowitą wymianę tej części pojazdu. Jak zatem dbać o skrzynię biegów, by służyła nam jak najdłużej?
Niezbędny element każdego samochodu
We współczesnych samochodach możemy spotkać automatyczne, półautomatyczne, manualne i bezstopniowe skrzynie biegów. Każda z nich spełnia takie samo zadanie — pozwala na zmianę kierunku ruchu i pomaga optymalnie wykorzystać moc silnika. Sam mechanizm skrzyni biegów umożliwia dostosowanie prędkości obrotowej do ciężkości i prędkości podczas przemieszczania się auta. Natomiast kiedy jest mowa o zmianie kierunku jazdy, to chodzi o użycie biegu wstecznego. Dzięki temu samochód może poruszać się do tyłu. Naprawdę trudno sobie wyobrazić auto bez tych dwóch podstawowych funkcji.
Lepiej zapobiegać niż naprawiać – przykład skrzyni Mercedesa
Żeby cały mechanizm tego urządzenia działał sprawnie, musimy zdawać sobie sprawę, jak ważne jest obchodzenie się z nim we właściwy sposób. Zapobieganie awariom skrzyni biegów Mercedes to niezwykle istotna sprawa. Na czym w praktyce może to polegać? Trzeba pamiętać, by podczas jazdy samochodem nie przemieszczać się na zbyt niskich obrotach. W ten sposób moglibyśmy nadmiernie obciążyć silnik i skrzynię biegów. Ważne jest także unikanie wrzucania pierwszego biegu, gdy samochód jest w ruchu. Musimy też uważać, by nie redukować biegu, w momencie, gdy auto porusza się ze zbyt dużą prędkością do niższego biegu. Musimy także unikać wciskania sprzęgła do końca oraz częstej jazdy na półsprzęgle. I podstawowa sprawa – nie wolno „piłować” samochodu.
Odpowiednie podejście
Co jeszcze jest ważne, jeśli chcemy zapobiec awarii skrzyni biegów? Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że drążek zmiany biegów, to nie dyszel łączący konia z wozem. Z tą częścią należy się obchodzić delikatnie. Nie wolno nim szarpać ani zmieniać biegu na siłę bez użycia sprzęgła. Przy zmianie biegu, sprzęgło jest bardzo potrzebne, gdyż rozłącza lub łączy wały, co pozwala na zmianę ich położenia. Siłowa zmiana biegów może zniszczyć cały mechanizm. Aby zapobiegać awariom skrzyni biegów, potrzebna jest jeszcze inna istotna rzecz – auto musi posiadać odpowiedni poziom oleju.