Narzędzia malarskie – jak je wybrać?
Do malowania używa się pędzli lub wałków. W zależności od przeznaczenia, mogą mieć one różny wymiar i kształt. Do nakładania farby na duże powierzchnie zaleca się stosowanie wałka lub szerokiego pędzla ławkowca.
Malowanie sufitów i ścian o wysokości nawet do 3 metrów ułatwi wałek z rozsuwanym teleskopowo trzonkiem.
Duże znaczenia ma rodzaj włosia w wałku. Te o włosiu krótkim przeznaczone są do powierzchni gładkich, malowanych gęstymi farbami. Włosie dłuższe zaleca się do malowania powierzchni o chropowatej strukturze, przy użyciu farb rzadkich.
Wałek sznurkowy, najlepiej Mikrofaza służy do gruntowania ściany, natomiast do nanoszenia kleju na tapetę lepszy będzie pędzel wałkowiec lub wałek Hardstar. Można też stosować wałki z tworzyw sztucznych i z wełny owczej. Do dociskania tapety w narożnikach ścian przyda się również wałek stożkowy. Szerokie gumowe wałki służą do dociskania powierzchni tapet, wąskie – do brzegów. Więcej info tutaj.
Do malowania powierzchni trudnodostępnych, np. za grzejnikami służy wałek na długiej rączce. Można też użyć pędzla kątowego.
Pędzel z owalną główką ma uniwersalne zastosowanie, najlepiej sprawdza się przy odcinaniu kolorów na jednej powierzchni
Pędzel z główką okrągłą lub w kształcie tulipana lub okrągłą służy do malowania szprosów lub wąskich fragmentów. W zależności od sposobu trzymania pędzla można malować różnymi szerokościami.
Pędzel płaski nadaje się do nanoszenia rzadkich cieczy na dużych powierzchniach, np. przy gruntowaniu lub lakierowaniu.
Pędzle z włosiem naturalnym polecane są do farb rozpuszczalnikowych, pędzle z włosiem sztucznym – do farb wodorozcieńczalnych.
Przy malowaniu bardzo przydatna jest tacka malarska, z której nabiera się przelaną z pojemnika emulsję.
Podłoże pod malowanie powinno być równe i suche. Do wypełniania pęknięć i ubytków gipsową masą szpachlową służy szpachla stalowa, do niewielkich wgnieceń – elastyczna szpachla japońska.